אחד הרגעים הקריטיים בסיומו של כל תהליך ייצור תעשייתי שקובע את מידת היעילות של התהליך כולו הינו איכות תהליך השינוע לגובה. הצורך להגיע לגבהים יבוא לידי ביטוי מדי יום בתחומים רבים בעולם התעשייה והשירותים בענפים רבים. אנו נזהה ברחובות הכרך, בנמלים, במחסנים ובמפעלים הגדולים פעולות תחזוקה רבות שמסייעות בשמירה על איכות החיים כשהן מתבצעות בגובה רם שמאלץ שימוש בציוד שינוע והרמה ובשימוש במגוון בכלים מכאניים מקצועיים. אי לכך, הביקוש למוצרי הגבהה רק מתעצם ובין כל המתקנים והבמות, נוכל למצוא גם את במות הרמה מספריים חשמליות שמספקות שירות אפקטיבי רב במגוון הענפים כיום. על השימוש והמאפיינים של במות הרמה מספריים נרחיב במאמר זה.

שיטת המספריים – הבמה הנפוצה ביותר

במות הרמה מספריים הן במות הרמה שמיועדות לשימוש במקומות שנמצאים בקרבת מבנים ישרים, כמו קיר, ובשימוש באזור שהוא מישורי. המספריים שעולות בצורה אנכית על ידי מנגנון של עמודי תמיכה מתקפלים בצורה של  – "X", מסייעות בשמירה על יציבות מרבית של הבמה ועל כל מה שהיא מכילה בתוכה.

במות המספריים הן הבמות המבוקשות ביותר לשימוש בארץ הרבה יותר מכל סוגי במות ההרמה שיש היום. הן מאפשרות ציוד הרמה לגובה והרמה של עובדים כשהן מספקות משטח עבודה יעיל במיוחד למגוון סוגי עבודות כגון עבודות שיפוץ, איטום חללים וחיפויים, עבודות צביעה, עבודות אחסון ולוגיסטיקה, תשתיות של חשמל ותלייה של שלטי פרסום. הן מתאימות להרמה בצורה אנכית לקרקע וניתן לשלוט בהן באמצעות שימוש בשלט רחוק שמחובר למתקן. ישנם שני סוגים עיקריים של במות הרמה מסוג מספריים – במות מספריים שפועלות על גבי מנוע דיזל ובמות מספריים שפועלות על גבי מנוע חשמלי שהן בעיקר מיועדות לשימוש במקומות סגורים בעוד שבמות מספריים דיזל מתאימות ל לשימוש בשטח פתוח בשל הגזים שהן פולטות. במות המספריים נחשבות למתקני הרמה מהבטוחים שיש וכולן מיוצרות בהתאם לכל התקנים המחמירים של הרמה לגובה ומשא של משקל.

במות הרמה מספריים חשמליות

במות הרמה מספריים חשמליות

מה מאפיין את הבמות הללו?

עד לפני כמה שנים רוב רובה של העבודה לשינוע מוצרים הייתה בגדר האחריות של עובדי המפעל או החברה, שנעזרו בעיקר במתקני הרמה שדרשו גם את הכוח הפיזי שלהם כדי להצליח לשנע את מגוון הסחורה והציוד ולהרים אותם עד למעלה. כמו כן, במות הרמה אלו הופעלו באמצעות מנוע דיזל שפלט הרבה ריח ועשן רעיל שזיהם את הסביבה. על ידי במות חשמליות לא יידרש הפעלת כוח או שימוש במנוע שמזהם את הסביבה, מאחר וכל התהליך מתנהל בצורה הרבה יותר לוגיסטית, סטרילית וקלה – ע"י מנגנון שהוא חשמלי. המנוע החשמלי מאפשר סביבת עבודה שקטה ונקייה מזיהום וכך מסייע מימוש המגמה ירוקה בכל עולם התעשייה. במות חשמליות מאופיינות גם במרפסת המרווחת שלהן שעליה ניתן להניח משקל רב ולעלות אותו לגובה המיועד בצורה בטוחה ואמינה. מדובר כאמור בהשקעה פחותה בכוח אדם, בצמצום של משאבים ושיפור רמת איכות העבודה והבטיחות.

היתרון שבמרפסת

יתרונן של מתקנים אלה על יתר המתקנים כמו במת זרוע או טלסקופית הוא במשקל שהן מסוגלות לשאת על עצמן. במות מספריים חשמלית בגבה של 12 ו- 14 מטר גובה תהיה מסוגלת לשאת משא של – 300 ק"ג ויותר, לעומת במות זרוע או טלסקופ שלא תוכל לחצות את ה – 250 ק"ג. עוד יתרון מהותי הוא המרפסת שהן מכילות, שבעזרתה ניתן ליצור סביבת עבודה הרבה יותר גדולה ומרווחת מאשר זרוע טלסקופית או סל הרמה.